Sylwia Domino - ekspert kredytowy
Zadzwoń do mnie

Zadzwoń

501 657 720

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Sobota

8:30 - 17:30

Zadzwoń

501 657 720

Poniedziałek - Sobota

8:30 - 17:30

Strefa wiedzy

Przydatne linki

Dla przyszłych i obecnych kredytobiorców

Elektroniczne Księgi Wieczyste po numerze KW

ekw.ms.gov.pl

Serwis umożliwia bezpłatne wyszukiwanie i przeglądanie treści ksiąg wieczystych na podstawie ich numeru.

Wyszukiwanie księgi wieczystej po numerze działki lub adresie nieruchomości [usługa płatna]

Nie znasz numeru księgi wieczystej? Strony znajdzksiege.pl, wieczyste.pl lub skaner.com umożliwiają uzyskanie numeru na podstawie lokalizacji nieruchomości. Przed wyborem konkretnego serwisu warto porównać koszty.

Kalkulator kredytowy

sylwiadomino.pl/kalkulator/

W tym miejscu polecę swój kalkulator. Wyróżnia go unikalna funkcjonalność – na jednym ekranie porównasz wysokość rat oraz całkowity koszt odsetkowy w kilku wariantach okresu spłaty. Narzędzie pokaże też uproszczony harmonogram. Jeśli zależy Ci na pełnym harmonogramie, w sieci znajdziesz dziesiątki kalkulatorów, które go wygenerują np. kalkulator GOFIN.

Kalkulator kredytowy UOKiK

finanse.uokik.gov.pl/kalkulator-zmiany-oprocentowania/

Kalkulator przygotowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów służy do obliczania rat kredytu hipotecznego i wpływu zmiany oprocentowania na ich wysokość. Ważną funkcją kalkulatora jest możliwość obliczenia korzyści z częściowej nadpłaty kredytu.

WIBOR

bankier.pl/mieszkaniowe/stopy-procentowe/wibor

Aktualne stawki i wykres WIBOR 3M (3-miesięczny) i 6M (6-miesięczny) stanowiących podstawę kosztu kredytów ze zmienną stopą procentową. Alternatywną stawką jest WIRON, który miał docelowo zastąpić WIBOR. Szanse na to są jednak coraz mniejsze.

Raport BIK [usługa płatna]

bik.pl/klienci-indywidualni/raport-bik

Zawiera szczegółową historię Twoich zobowiązań kredytowych i terminowości spłat. Dokładna analiza raportu jest bardzo ważnym elementem przygotowania Kredytobiorcy do ubiegania się o kredyt.

Alerty BIK [usługa płatna]

bik.pl/klienci-indywidualni/alerty-bik

Wiadomość z BIK poinformuje o zapytaniach instytucji finansowych o Twoją historię kredytową lub o ewentualnych opóźnieniach w spłacie istniejących kredytów. Dzięki alertom dowiesz się też o każdej próbie wyłudzenia kredytu na Twoje dane osobowe.

Kalkulator opłat notarialnych

kalkulatornotarialny.pl

Koszt aktu notarialnego jest jednym z głównych wydatków związanych z zakupem nieruchomości. Zależy od rodzaju i wartości transakcji oraz żądań ujętych w treści aktu. Warto porównać wysokość taksy notarialnej przynajmniej w dwóch kancelariach notarialnych.

Geoportal

mapy.geoportal.gov.pl

Serwis zapewnia dostęp do danych przestrzennych. Umożliwia identyfikację poszczególnych działek, ich granic oraz położenia w stosunku do innych obiektów i infrastruktury technicznej (np. linii energetycznych, sieci wodociągowej). To tylko mała część możliwości serwisu. Dzięki niemu łatwiej ocenisz atrakcyjność nieruchomości z punktu widzenia własnych potrzeb i preferencji.

Krajowa Integracja Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego

integracja.gugik.gov.pl/mpzp/

Baza zapewnia dostęp do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Na ten moment nie obejmuje wszystkich obowiązujących planów. Alternatywne rozwiązanie to Baza Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego. Dane o planach są dostępne również w Geoportalu jako warstwa „Plany zagospodarowania przestrzennego”.

Wycena mieszkania online [usługa płatna]

urban.one

Serwis przygotowuje wycenę mieszkania na podstawie realnych cen sprzedaży. Wygenerowany raport zawiera 10 historycznych cen transakcyjnych nieruchomości z okolicy. Dodatkowo prezentuje wiele interesujących informacji dotyczących otoczenia nieruchomości oraz rynku lokalnego. Niestety serwis wycenia tylko nieruchomości w największych miastach.
W internecie dostępne są również darmowe serwisy do generowania wycen, np. free.rentier.io (oferujący szerszy wybór miast) oraz sonarhome.pl.
Warto wiedzieć, że wyceny mogą się od siebie znacząco różnić. Połączenie kilku wymienionych narzędzi dostarczy nam dodatkowych argumentów przydatnych podczas negocjacji.

Raport o działce [usługa płatna]

ongeo.pl/raporty

Serwis generuje raport dotyczący wybranego terenu zawierający m.in. istniejące ograniczenia formalnoprawne i środowiskowe, analizę ukształtowania terenu i otoczenia, nasłonecznienia, zagrożeń i uciążliwości. Dodatkowe sprawdzenie działki zwiększy bezpieczeństwo Twojej inwestycji.

Raporty i statystyki

Aktualne statystyki z rynku nieruchomości

zametr.pl

Serwis, który w poglądowy sposób prezentuje dane z rynku nieruchomości w największych miastach w Polsce. Śledzi oferty sprzedaży mieszkań i wyświetla historię zmian cen w ogłoszeniach.

Kwartalne raporty o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości

amron.pl/strona.php?tytul=raporty-amron-sarfin

Raporty AMRON-SARFiN to cykliczne publikacje prezentujące informacje o rozwoju rynku kredytów hipotecznych i nieruchomości mieszkaniowych oraz analizy długoterminowych trendów.

Analizy rynku nieruchomości PKO Banku Polskiego

pkobp.pl/centrum-analiz/nieruchomosci/

Bank monitoruje ceny mieszkań oraz cyklicznie publikuje szereg ciekawych raportów dotyczących rynku mieszkaniowego, najmu itd.

Wsparcie dla kredytobiorców

Program Pierwsze Mieszkanie

gov.pl/web/rozwoj-technologia/pierwsze-mieszkanie

Rządowe programy:
– Bezpieczny Kredyt 2%, czyli system dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania,
– Konto Mieszkaniowe, czyli system pomocy oszczędzającym na zakup pierwszego mieszkania.
Przyjmowanie wniosków na Bezpieczny Kredyt 2% zostało zakończone w grudniu 2023 roku.

Rodzinny kredyt mieszkaniowy

bgk.pl/osoby-prywatne/mieszkalnictwo/rodzinny-kredyt-mieszkaniowy/

Program umożliwia uzyskanie rodzinnego kredytu mieszkaniowego z gwarancją wkładu własnego (finansowanie do 100% kosztu inwestycji) lub bez takiej gwarancji. Po wykorzystaniu kredytu możliwe jest skorzystanie ze spłaty rodzinnej. W przypadku narodzin drugiego dziecka BGK spłaci 20 tys. zł kredytu, w przypadku trzeciego lub kolejnego dziecka korzyść wzrasta do 60 tys. zł.
Skontaktuj się ze mną, aby poznać szczegóły.

Dopłaty do Odnawialnych Źródeł Energii (OZE)

mojprad.gov.pl

mojecieplo.gov.pl

Rządowe programy Mój Prąd i Moje Ciepło oferują dofinansowanie kosztów budowy mikroinstalacji fotowoltaicznych oraz zakupu pomp ciepła.

Wakacje kredytowe

podatki.gov.pl/wsparcie-dla-kredytobiorcow/

Program umożliwiał wstrzymanie płatności rat kapitałowych i odsetkowych nawet przez 8 miesięcy w 2022 i 2023 roku. Bez żadnych dodatkowych kosztów. Największe korzyści dawało przeznaczenie zaoszczędzonych środków na nadpłatę kredytu. Rząd pracuje nad kolejną edycją wsparcia.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

bgk.pl/programy-i-fundusze/fundusze/fundusz-wsparcia-kredytobiorcow/

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców jest pomocą dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a muszą spłacać raty kredytu mieszkaniowego.